Перемишлянська районна рада new

81200, вул. Привокзальна 3, м. Перемишляни, Львівської обл.
тел.: +38 (0263) 2-11-46, факс: 2-16-57
perem_rada@peremrda.gov.ua

Екскурс в історію та географію Перемишлянщини

Перемишлянщина моя -
Свіча і хрестик рушниковий -
Живий листок календаря
І в муках виплекане слово
Ніна Романяк

Історія краю

Територія Перемишлянського району була заселена людьми ще у сиву давнину. Археологами досліджені поселення землеробських племен, які проживали тут у III тис. до н.е. З часів давньоруського періоду на території району залишився цілий ряд пам'яток оборонного будівництва. Перша письмова згадка про Перемишляни датується 1437 роком. Вчені роблять припущення, що назву міста дали переселенці із Перемишльського князівства. На кінець XVI - початок XVII ст. припадає бурхливий розвиток Перемишлян та околиць, як важливих осередків торгівлі, промислів і культури. У першій чверті XVII ст. Перемишляни отримали магдебурзьке право, і в документах того часу згадуються як місто-фортеця, оточене земляним валом і дерев'яною оборонною стіною з бійницями.

Найдавнішими спорудами в місті є костел XVІІ ст. та церква Св. Миколая. У 1857 році в Перемишлянах П. Любинецький заснував школу бджільництва, яка була однією із перших шкіл пасічників у Галичині та Європі. Бджолярство було поширене на території Перемишлянщини з давніх часів. Це відобразилося і на гербі міста: солом'яний вулик-сапетка, а навколо нього кілька бджіл.

У 1857 р. Перемишляни стали повітовим містом, яке входило до Золочівського округу. У 1910 р. була збудована залізниця Потутори - Перемишляни-Львів, яка під час II світової війни була знищена. З 1965 року м. Перемишляни стало районним центром. Бібрка - друге за величиною місто, розташоване у долині мальовничої річки Боберки. Вперше Бібрка згадується у Галицько-Волинському літописі і датується 1211 роком. Вважають, що герой Куликовської битви Дмитро Бобрюк за походженням із Бібрки. З XVII ст. відомий герб міста, на якому зображений бобер на купині. Жителі району постійно працювали і сьогодні активно працюють над розбудовою держави та вносять посильну лепту у чашу загального добра та процвітання України.

ПеремишляниПеремишлянський район розташований у південно східній частині Львівської області. Межує на півночі — із Золочівським районом на сході — із Тернопільською областю, на півдні — з Івано-Франківською областю, на південному заході — з Жидачівським районом, на заході — Миколаївським районом.

Площа району в адміністративних межах займає 918 тис. км, що становить 4,2 відсотка території Львівщини. В адміністративному плані до Перемишлянського району віднесено 89 населених пунктів, об'єднаних у 29 місцевих рад, з яких — 2 міських і 27 сільських.

Перемишляни — місто районного значення, адміністративний і культурний центр району, розташований на річці Гнила Липа, в 45 км від м. Львова. Через територію району проходить автотраса Львів - Івано-Франківськ. У районі достатньо розгалужена сітка доріг з твердим покриттям.

Якщо перша письмова згадка про Перемишляни датується 1473 роком, то в 1623 році уже згадується як місто.

Район має значні ресурси: оздоровчі, спортивні та екскурсійно-туристські.

Об'єктами туризму є пам'ятки архітектури XV ст.:

  • Костел Станіслава у с. Дунаєві.
  • Замок у с. Свірж.
  • Пам'ятка оборонної архітектури ХV-ХІХ ст. — монастир-фортеця с. Унів.

Географічне розташування

Територія Перемишлянського району в Географічному відношенні належить до природної області Волино – Подільської височини, що являє собою найбільш високу сильно розчленовану частину Подільської височини, особливо його північній уступ "Гологори", що служить головним вододілом між Чорним і Балтійським морями із складною геологічною будовою. По території району проходить головний європейський вододіл. Тут протікають річки: Гнила Липа, Нараївка, Свірж, Золота Липа, Бібрка, Давидівка (ліві притоки Дністра).

Абсолютні висоти досягають 400-500 метрів.

Найвища точка знаходиться на території Романівської сільської ради гора Камула (471м).

На Перемишлянщині наявні такі корисні копалини: формувальні і скляні піски, глина, гончарна глина, торф, вапняки, побутовий камінь. В селах Іванівка та Кореличі відкриті джерела мінеральної води, які можна використовувати як лікувальний препарат, що підтверджено біологічними аналізами. Цілюще джерело розташоване біля стін Святоуспенської Унівської Лаври.

Грунти темно сірі опідзолені (понад 55% площі району), ясно-сірі і сірі лісові (до 25%). Під лісовими площами знаходиться 28,4 тис. га (31% території району). Основними породами дерев є бук (47% всієї площі лісів), дуб, граб, сосна, ялиця, модрина, береза, ясен тощо. В екологічному відношенні район є найчистішим в області.

Територія району придатна для спорудження зон відпочинку, лікувальних установ, туристичних офісів.

Кліматичний режим

Пересічна температура січня -4,2 - -4,8 °С, липня +17,4 - +18,2 °С. Період у році з температурою понад +10°С становить 150-160 днів. Перемишлянський район розміщений у зоні достатнього зволоження. Середньомісячна сума атмосферних опадів складає 631-767 мм на рік, а максимальна кількість їх випадає у червні, липні, серпні.

Народонаселення району

Загальна чисельність населення Перемишлянського району станом на 01.12.2015 року складала 38,8 тис. чол. З них сільського населення 28,2 тис. чол. (72,6%), міського населення 10,6 тис. чол (27,3%).

В м. Перемишляни проживає 6,8 тис. чол. В м. Бібрка 3,8 тис. чол.